ساخت موکاپ ساک دستی

موکاپ های لایه باز (mockup) چیست؟

در محیط های گرافیکی و طراحی به فایل‌هایی که قابلیت پیش نمایش را داشته باشند، موکاپ‌های لایه باز(mockup)  گفته می‌شود.

موکاپ‌های لایه باز(mockup)  فایل های از پیش آماده گرافیکی هستند که برای خروجی های متفاوتی مثل لوگو ، کارت ویزیت ، جعبه ، ماگ، ساک خرید (هندبگ) و … استفاده می‌شود . موکاپ‌ها(mockup)  در نرم افزار فتوشاپ (Photoshop) به صورت  PSD  ایجاد می‌شوند و  همان طور که گفته شد طراحان از موکاپ‌ها به عنوان یک پیش نمایش برای آثار خود استفاده می‌کنند . فرض کنید یک گرافیست بخواهد  اثری هنری مانند کارت ویزیت، طراحی کند و می‌خواهد نتیجه اثر خود به صورت یک طرح چاپ شده بر روی کاغذ به صورت فایل رایانه‌ای قبل از چاپ به مخاطب عرضه کند، اینجاست که موکاپ‌ها به کمک گرافیست‌ها می‌آیند و گرافیست می‌تواند نتیجه را به صورت گرافیکی به مشتری نشان دهد تا رضایت و تاییدیه نهایی مشتری را قبل از چاپ جلب کند.

به طور کلی موکاپ(mockup)  این امکان را می‌دهد تا فارغ از هزینه‌های نمونه گیری فیزیکی و اجرایی، بتوانیم  بهتر بر روی جزئیات طرح مانند انتخاب رنگ ، سایز ، نور محیط و …  تصمیم گیری کنیم.

 

شیوه کار با فایل های موکاپ لایه باز(mockup)  در نرم افزار فتوشاپ (Photoshop)

حالا که متوجه شدیم موکاپ‌ها(mockup)  چه هستند ،وقت آن است که نحوه ساخت موکاپ‌ها را بفهیم. پایه ساخت فایل‌های موکاپ همگی بر اساس اسمارت آبجکت‌ (Smart Object) می‌باشد و در تمامی موکاپ‌ها(mockup)  از اسمارت آبجکت (Smart Objects)  استفاده می‌شود. به واسطه قابلیت اسمارت آبجکت‌ها امکان ویرایش تصاویر در فوتوشاپ فراهم شده است.

 

کاربرد اسمارات آبجکت (Smart Objects) در فتوشاپ (Photoshop)

همون طور که گفته شد پایه موکاپ‌ها براساس اسمارت آبجکت‌ها می‌باشد به این شکل که محتوای موکاپ ها را داخل اسمارت آبجکت‌ها قرار می‌دهند. هر موکاپ می‌تواند به چند اسمارت آبجکت تقسیم گشته و می‌بایست محتویات اسمارت آبجکت‌های موجود در سند اصلی را تغییر دهیم تا محتویات جدید همانطور که نظر ما را تامین می‌کند جایگزین گردد.

خب توضیح تئوری تمام شد و وقت آن شده که با یک مثال، بهتر با موکاپ آشنا بشیم.

در ابتدا نمونه موکاپ را که مثالش در ادامه آمده است از لینک Free Download Mockup |||| دانلود موکاپ    دانلود کنید.

  • ابتدا فایل فتوشاپ را در نرم افزار فتوشاپ (Photoshop) باز می‌کنیم

 

  • در فایل باز شده، بخش اسمارت آبجکت (Smart Object) را پیدا می‌کنیم

 

  • بعد از پیدا کردن فایل اسمارت آبجکت (Smart Object) آن را باز نموده و محتویات فایل خود را جایگزین می‌کنیم

 

  • بعد از انجام مراحل فوق فایل رو ذخیره می‌کنیم و با خیال راحت از خوردن چای و بیسکویتی که کنار میز کارمون لذت می‌بریم


;